Conference - Stochastic Geometry

List of participants to the school, April 4th-5th, 2016:

Eddie Aamari (Université Paris-Sud Orsay)
Mélisande Albert (Université Grenoble Alpes)
Frédéric Barbaresco (THALES AIR SYSTEMS (Entreprise))
Hermine Biermé (Université de Poitiers)
Christophe Biscio (Aalborg university)
Gilles Bonnet (University of Osnabrueck)
Jean-Christophe Breton (Université de Rennes 1)
Claire Brécheteau (Université Paris-Saclay & Inria Saclay)
Elie Cali (Orange Labs)
Pierre Calka (Université de Rouen)
Mathieu Carriere (INRIA Saclay)
Aurélie Chapron (Université de Rouen & Université Nanterre Paris Ouest)
Nicolas Chenavier (Université du Littoral)
Clément Chesseboeuf (Université de Poitiers)
Achmad Choiruddin (Université Grenoble Alpes)
Adrien Clarenne (Université de Rennes 1)
Jean-François Coeurjolly (Université Grenoble Alpes)
Camille Constant (Université de Poitiers)
Youri Davydov (Université Lille 1)
Mathieu De Langlard (Ecole des Mines de Saint-Etienne )
David Dereudre (Université Lille 1)
Agnès Desolneux (ENS Cachan (CMLA))
Alessandra Fariñas (Universidad Técnica Federico Santa María)
Julie Fournier (Université Paris Descartes)
Edith Gabriel (Université d'Avignon)
Bruno Galerne (Université Paris Descartes)
Nicolas Gilliers (Université Pierre et Marie Curie)
Adrian Hinojosa Calleja (Technischen Universität Berlin (Berlin Mathematical School))
Pierre Houdebert (Université Lille 1)
Nathalie Krell (Université de Rennes 1)
Frédéric Lavancier (Université de Nantes)
Ronan Le Guével (Université Rennes 2)
Simon Le Stum (Université Lille 1)
Lionel Lenôtre (Inria Rennes)
José León (Universidad Central de Venezuela)
Marco Longfils (Chalmers University of Technology)
Thomas Opitz (INRA Avignon)
Giovanni Paolinelli (Politecnico di Milano)
Vytaute Pilipauskaite (Vilnius University & Université de Nantes)
Arnaud Poinas (Université de Rennes 1)
Benjamin Reichenwallner (University of Salzburg)
Caroline Robet (Université de Rennes 1)
Arnaud Rousselle (Université de Bourgogne)
Émeline Schmisser (Université Lille 1)
Qihao She (Nanyang Technological University)
Donatas Surgailis (Vilnius University)
Niccolo Torri (Université de Nantes)
András József Tóbiás (Technische Universität Berlin (Berlin Mathematical School))
Jakub Vecera (Charles University in Prague)
Frédérique Watbled (Université Bretagne Sud)

List of participants to the conference, April 6th-8th, 2016,

Eddie Aamari (Université Paris-Sud Orsay)
Mélisande Albert (Université Grenoble Alpes)
Frédéric Barbaresco (THALES AIR SYSTEMS (Entreprise))
Hermine Biermé (Université de Poitiers)
Christophe Biscio (Aalborg university)
Gilles Bonnet (University of Osnabrueck)
Jean-Christophe Breton (Université de Rennes 1)
Claire Brécheteau (Université Paris-Saclay & Inria Saclay)
Elie Cali (Orange Labs)
Pierre Calka (Université de Rouen)
Mathieu Carriere (INRIA Saclay)
Aurélie Chapron (Université de Rouen & Université Nanterre Paris Ouest)
Nicolas Chenavier (Université du Littoral)
Clément Chesseboeuf (Université de Poitiers)
Achmad Choiruddin (Université Grenoble Alpes)
Adrien Clarenne (Université de Rennes 1)
Jean-François Coeurjolly (Université Grenoble Alpes)
Camille Constant (Université de Poitiers)
David Coupier (Université Lille 1)
Youri Davydov (Université Lille 1)
Mathieu De Langlard (Ecole des Mines de Saint-Etienne )
Bernard Delyon (Université de Rennes 1)
Yann Demichel (Université Paris Ouest Nanterre La Défense)
David Dereudre (Université Lille 1)
Agnès Desolneux (ENS Cachan (CMLA))
Nathanaël Enriquez (Université Paris-Ouest-Nanterre)
Anne Estrade (Université Paris Descartes)
Alessandra Fariñas (Universidad Técnica Federico Santa María)
Julie Fournier (Université Paris Descartes)
Edith Gabriel (Université d'Avignon)
Bruno Galerne (Université Paris Descartes)
Nicolas Gilliers (Université Pierre et Marie Curie)
Catherine Gloaguen (Orange Labs)
Adrian Hinojosa Calleja (Technischen Universität Berlin (Berlin Mathematical School))
Pierre Houdebert (Université Lille 1)
Moustafa Ibrahim (Ecole Centrale de Nantes)
Jonas Kahn (Université Toulouse III)
Nathalie Krell (Université de Rennes 1)
Raphael Lachieze-Rey (Paris Descartes)
Coline Larmier (CEA/Saclay)
Frédéric Lavancier (Université de Nantes)
Ronan Le Guével (Université Rennes 2)
Simon Le Stum (Université Lille 1)
Lionel Lenôtre (Inria Rennes)
José León (Universidad Central de Venezuela)
Zhijin Li (Ens Cachan)
Marco Longfils (Chalmers University of Technology)
Bertrand Michel (Université Pierre et Marie Curie)
Jesper Møller (Aalborg University)
Werner Nagel (Friedrich-Schiller-Universitaet Jena)
Thomas Opitz (INRA Avignon)
Giovanni Paolinelli (Politecnico di Milano)
Giovanni Peccati (Université du Luxembourg)
Anne Philippe (Université de Nantes )
Vytaute Pilipauskaite (Vilnius University & Université de Nantes)
Arnaud Poinas (Université de Rennes 1)
Nicolas Privault (Nanyang Technological University)
Nicolas Pétrélis (Université de Nantes)
Benjamin Reichenwallner (University of Salzburg)
Caroline Robet (Université de Rennes 1)
Paul Rochet (Université de Nantes)
Arnaud Rousselle (Université de Bourgogne)
Émeline Schmisser (Université Lille 1)
Qihao She (Nanyang Technological University)
Kaspar Stucki (Chalmers University)
Donatas Surgailis (Vilnius University)
Niccolo Torri (Université de Nantes)
Chi Tran (Université de Lille 1)
András József Tóbiás (Technische Universität Berlin (Berlin Mathematical School))
Jakub Vecera (Charles University in Prague)
Frédérique Watbled (Université Bretagne Sud)
Joseph Yukich (Lehigh University)
Andrea Zoia (CEA/Saclay)

Partners

Irmar LMJL ENS Rennes LMBA LAREMA

Affiliation

ANR CNRS Rennes 1 Rennes 2 Nantes INSA Rennes INRIA ENSRennes UBO UBS Angers UBL