School - Analytical aspects of hyperbolic flows

in partnership with ERC

List of confirmed participants

Alexander Adam (UPMC)
Saidou Adamou (Université Dan Dicko Dankoulodo de Maradi)
Romain Aimino (University of Porto)
Viviane Baladi (IMJ-PRG and UPMC)
Grégory Boil (Rennes 1)
Adrien Boulanger (Paris 6)
Stephen Cantrell (The University of Warwick)
Gilles Carron (Nantes)
Douglas Coates (University of Exeter)
Yves Colin De Verdière (Grenoble)
Nguyen Thi Dang (Université de Rennes 1)
Alix Deleporte (Strasbourg)
Xiaoxuan Ding (LOUGHBOROUGH UNIVERSITY)
El Hadji Abdou Aziz Diop (Cheikh Anta Diop de Dakar)
Semyon Dyatlov (MIT)
Ouissam Elong (Université d'Oran1)
Peyman Eslami (University of Warwick)
Frédéric Faure (grenobles alpes)
Hugo Federico (Paris-Sud Orsay)
Simion Filip (Harvard University)
Siarhei Finski (University Paris-Diderot)
Livio Flaminio (Université de Lille)
Krzysztof Fraczek (Nicolaus Copernicus University in Torun)
Jeffrey Galkowski (McGill University)
Ilya Gekhtman (Yale University)
Sean Gomes (Australian National University/Northwestern University)
Sébastien Gouëzel (Université de Nantes)
Colin Guillarmou (Orsay)
Laurent Guillopé (Nantes)
Xiaolong Han (California State University, Northridge)
Boris Hasselblatt (Tufts University)
Andrew Hassell (Australian National University)
Bernard Helffer (Nantes)
Luc Hillairet (Orleans)
Sebastian Hurtado Salazar (University of Chicago)
Pierre Jammes (Nice)
Malo Jézéquel (Université Paris Sud)
Mikhail Karpukhin (McGill University)
George Kenison (University of Warwick)
Gabriella Keszthelyi (Alfréd Rényi Institute of Mathmeatics)
Benjamin Küster (Philipps-Universität Marburg, Germany)
Thibault Lefeuvre (UPMC/Polytechnique)
Carlangelo Liverani (University of Rome, Tor Vergata)
Michael Magee (Yale University)
Carlos Matheus Silva Santos (Paris 13)
Reza Mohammadpour Bejargafsheh (Institute of Mathematics Polish Academy of Sciences)
Frederic Naud (Avignon)
Tho Nguyen Duc (University of Rennes 1)
Kien Nguyen (University of Massachusetts Amherst)
Maxence Novel (Université Paris Sud)
Jean-Claude Picaud (Tours)
Mark Pollicott (Warwick)
Françoise Pène (Brest)
Gabriel Rivière (Université Lille 1)
Didier Robert (Nantes)
Marks Ruziboev (Loughborough University )
Barbara Schapira (Rennes 1)
Julien Sedro (Orsay Paris-Sud)
Shu Shen (Université Paris-Sud)
Luchezar Stoyanov (University of Western Australia)
Matteo Tanzi (Imperial College London)
Samuel Tapie (Nantes)
Yuri Tomilov (IM PAN)
Françoise Truc (Institut Fourier)
Masato Tsujii (Kyushu university)
Leo Tzou (University of Sydney)
Benjamin Amir Vig (University of California, Irvine)
Joe Viola (Université de Nantes)
Tobias Weich (Paderborn)
Zhiyuan Zhang (Paris VII)
Xuwen Zhu (Stanford University)
Dmitry Zubov (Higher School of Economics, Moscow)
Maciej Zworski (UC Berkeley)

73 participants

Partners

Irmar LMJL ENS Rennes LMBA LAREMA

Affiliation

ANR CNRS Rennes 1 Rennes 2 Nantes INSA Rennes INRIA ENSRennes UBO UBS Angers UBL