Workshop - WCC 2019: The Eleventh International Workshop on Coding and Cryptography

Liste des participants confirmés

Nasser Al Amree (ITA)
Abdulla Al Awaisi (ITA)
Mufeed Al Mashrafi (ITA)
Nicolas Aragon (Université de Limoges)
Daniel Augot (INRIA and École poytechnique)
Pham Ba Duc (University Rennes 1)
Jean Claude Bajard (Sorbonne Universite)
Oualid Benamara (USTHB, Alger)
Matteo Bonini (Università degli studi di Trento)
Martino Borello (Université Paris 8 - LAGA)
Delphine Boucher (Université de Rennes 1)
Joseph Boutros (Texas A&M University)
Peter Boyvalenkov (Institute of Mathematics and Informatics, Bulgarian Academy of Sciences)
Eimear Byrne (University College Dublin)
Marco Calderini (University of Bergen)
Isaac Canales Martinez (University of Bergen)
Anne Canteaut (Inria)
Kévin Carrier (Inria)
Xavier Caruso (Université de Bordeaux)
Pascale Charpin (iNRIA)
Roberto Civino (University of L'Aquila)
Daniel Coggia (Inria)
Vincent Corlay (Telecom ParisTech / Mitsubishi Electric R&D Centre Europe)
Nicolas Courtois (University College London)
Alain Couvreur (INRIA & LIX, École Polytechnique)
Florine Deflesselle (Ministère des armées)
Jean-Christophe Deneuville (INSA-CVL, Université d'Orléans)
Sylvain Duquesne (Rennes 1)
Elena Egorova (Skolkovo Institute of Science and Technology)
Francisco Revson Fernandes Pereira (Eindhoven University of Technology)
Daniel Gerike (Otto-von-Guericke University of Magdeburg)
Faruk Gologlu (Charles University Prague)
Emmanuelle Guiot (Université de Rennes 1)
Venkatesan Guruswami (Carnegie Mellon University)
Thomas Jerkovits (German Aerospace Center (DLR) / Technical University Munich (TUM))
Wrya Kadir (University of Bergen)
Adam Komorowski (Warsaw University of Technology)
Mithilesh Kumar (Simula@UiB)
Gohar Kyureghyan (University of Rostock)
Ivan Landjev (New Bulgariaun University)
Julien Lavauzelle (IRMAR - Université Rennes 1)
Nari Lee (National Security Research Institute)
Matthieu Lequesne (Sorbonne Université et Inria Paris )
Pierre Loidreau (IRMAR and DGA MI)
Dang Truong Mac (University of Limoges)
Carla Mascia (University of Trento)
Ryutaroh Matsumoto (Nagoya University, Japan)
Gretchen Matthews (Clemson University/Virginia Tech)
Sihem Mesnager (Universities Paris VIII (Depart. Math) and Paris XIII (LAGA))
Augustine Musukwa (University of Trento - Department of Mathematics)
Ferruh Ozbudak (Middle East Technical University)
Isabella Panaccione (Inria Saclay -- Île-de-France)
Udaya Parampalli (The University of Melbourne)
Léo Perrin (Inria)
Alexandr Polujan (Otto von Guericke University Magdeburg)
Alexander Pott (Otto von Guericke University Magdeburg, Faculty of Mathematics)
Benjamin Pring (University of Bath / University of South Florida)
Sven Puchinger (Technical University of Munich, Institute for Communications Engineering)
Alberto Ravagnani (University College Dublin)
Julian Wilhelm Renner (Technical University of Munich)
Tania Richmond (Inria Rennes Bretagne Atlantique)
Constanza Riera (Western Norway University of Applied Sciences)
Gwezheneg Robert (DGA-MI)
Assia Rousseva (Sofia University)
Adeline Roux-Langlois (CNRS)
Ana Salagean (Loughborough University)
Santanu Sarkar (Indian Institute of Technology Madras)
Nicolas Sendrier (Inria)
Vladimir Sidorenko (Technical University of Munich, Chair of Communications Engineering )
Pantelimon Stanica (Naval Postgraduate School)
Pan Tan (Southwest Jiaotong University)
Daniele Taufer (University of Trento)
Andrea Tenti (University of Bergen)
Shizhu Tian (Inria)
Jean-Pierre Tillich (Inria)
Felix Ulmer (Université de Rennes 1)
Srimathi Varadharajan (University of Bergen)
Valentin Vasseur (Inria équipe SECRET, Université Paris Descartes)
Ilya Vorobyev (Skoltech)
Daniel Waszkiewicz (Warsaw University of Technology)
Wolfgang Willems (University of Magdeburg)
Ferdinando Zullo (Università degli Studi di Padova)

82 participants

Partenaires

Irmar LMJL ENS Rennes LMBA LAREMA

Tutelles

ANR CNRS Rennes 1 Rennes 2 Nantes INSA Rennes INRIA ENSRennes UBO UBS Angers UBL